Tažná zařízení

Řidičské oprávnění pro tažení přívěsu

Pro tažení karavanu za osobním vozidlem postačuje řidičský průkaz skupiny B, pokud celková hmotnost soupravy (auto+karavan dle TP) nepřekročí v součtu 3500kg, přestože je obytný přívěs brzděný a jeho celková váha je větší než 750kg. Dále nesmí být karavan dle TP těžší než tažné vozidlo, což je ale ve většině případů již vyloučeno specifikací tažného zařízení.

Pokud chcete táhnout karavan, který v součtu s vaším vozidlem bude nad 3500kg, ale souprava nepřekročí 4250kg, lze využít níže uvedeného rozšíření řidičského oprávnění. V ostatních případech je nunté rozšíření na skupinu BE.

Skupina B s rozšířeným rozsahem - přívěsy "B96"

Souprava složená z motorového vozidla skupiny B a přípojného vozidla o největší povolené hmotnosti převyšující 750 kg. Největší povolená hmotnost této jízdní soupravy převyšuje 3 500 kg, ale nepřevyšuje 4 250 kg. Postačuje složení tzv. „doplňovací zkoušky“ podle § 45a zákona č. 247/2000 Sb. V řidičském průkazu se tato skupina vyznačuje harmonizačním kódem č.“96“.

 

Prodáváme a instalujeme tažná zařízení HOOK CZ včetně přizpůsobení elektroinstalace na míru Vašemu karavanu např. pro potřeby boosteru.
Dále provádíme zástavby automatického dobíjení trakčních baterií a přizpůsobení kabeláže pro požadovaný účel a proudový odběr.

Elektroinstalace k tažným zařízením

Firma HOOK CZ nabízí k tažným zařízením tři druhy svazků elektroinstalace:

1. Univerzální připojení na kabeláž zadních svítilen vozidla pomocí rychlospojek. Tento typ je použitelný na většinu vozidel, zejména tam, kde není vozidlo vybaveno počítačem, datovou sběrnicí, případně jinými ochrannými prvky.

2. „CAN“ – univerzální elektroinstalace pro vozidla vybavená funkcí Check Control a datovou sběrnicí CanBus.
Není vybavena funkcí na odpojení parkovacích senzorů.

3. Svazek elektroinstalace, určený pro konkrétní typ vozidla. Napojení na zadní svítilny je řešeno pomocí konektorů. Tento typ elektroinstalace je standardně dodáván k vozidlům Škoda Felicia, Fabia a Octavia. Průběžně sledujeme potřebu použití Typových elektroinstalací na vozidlech.

Elektroinstalace v naší nabídce jsou 7-pólové i 13-pólové (vhodné např. pro další funkce v karavanu – zásuvka obsahuje kromě běžných pinů i dobíjecí napětí pro baterii přívěsu a stálé napájení, např. pro vnitřní osvětlení).

Doporučujeme tažné zařízení s vertikálním bajonetem.